Overview
Charles Daly Triple Crown Silver 20 Gauge 3in Break Action Shotgun – 26in – The Charles Daly Triple Barrel Shotgun is made with the same attention to detail and quality as any of the finest over/under shotguns. Triple barrel shotguns benefit from interchangeable choke tubes using Rem choke threads letting the shooter have multiple pattern options.
- Rem Choke Thread MC-5 (SK, IC, M, IM, & F)
- Single Non-Selective Trigger System With Mechanical Reset
- Hand Oiled Checkered Walnut Stock And Forend
- Manual Safety
- Extractor
- Firing Sequence: Right, Left, Top
Specifications
| Gauge | 20 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 3 |
| Barrel Length | 26in |
| Finish | Blued |
| Stock | Checkered Hand Oiled Walnut |
| Choke | SK, IC, M, IM, F |
| Weight | 7.6lbs |
| Action | Break Action |
| Color | Silver |
| Gun Model | TRIPLE CROWN |
| Hand | Right |
| Overall Length | 43in |
| Product Line | Triple Crown |
| Sights | Fixed Fiber Optic |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |




Reviews
There are no reviews yet.