Overview
Charles Daly 301 Tactical 12 Gauge 3in Black Pump Action Shotgun – 18.5in – The 301 has an aluminum with steel barrel and comes with a Beretta/Benelli Mobil Modified Choke.
- Magazine Tube
- Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-3 (Modified)
- Single Stage Trigger System
- Checkered Synthetic Stock And Forend
- Manual Safety
- Automatic Extraction
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 18.5in |
| Lop | 14.25in |
| Finish | Nickel |
| Stock | Checkered |
| Choke | Beretta/Benelli Mobil (Modified) |
| Weight | 5.8lbs |
| Action | Pump |
| Color | Black |
| Gun Model | 301 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 38.25in |
| Sights | Fixed Blade |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |




Reviews
There are no reviews yet.