Overview
Charles Daly 601 DPS 12 Gauge 3in Semi Automatic Shotgun – 18.5in is not only versatile but very affordable.Its receiver is machined from solid bars of aluminum alloy creating a lightweight yet exceptionally strong shotgun that will handle both 2.75″ and 3″ shells reliably.
- Beretta/Benelli® Mobil Choke Thread MC-3B (IC,M,B)
- Gas Operated, Rotary Bolt
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 18.5in |
| Finish | Black |
| Stock | Pistol Grip |
| Weight | 8.05lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Black |
| Gun Model | 601 |
| Overall Length | 40.25in |
| Product Line | 601 |
| Sights | Ghost Ring with Picatinny Rail |
| State Compliance | California Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |




Reviews
There are no reviews yet.