Overview
Charles Daly 601 Tactical Black 12ga 3in Semi Automatic Shotgun – 18.5in – The 601 Tactical shotgun is semi automatic and gas operated.
- Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-3B (IC, M, B)
- Magazine Tube Feed In
- Single Trigger
- Checkered Synthetic Forend
- Auto Ejection
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 18.5in |
| Finish | Black Anodized |
| Stock | Checkered |
| Choke | IC, M, B |
| Weight | 6.8lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Black |
| Gun Model | 601 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 40in |
| Sights | Hooded Fixed Front/Ghost Ring With Rail |
| State Compliance | California Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |




Reviews
There are no reviews yet.