Overview
Charles Daly 601 Black/Wood 12ga 3in Semi Automatic Shotgun – 28in – The 601 features Beretta/Benelli Mobile Choke Thread MC-3 with IC, M, And F chokes.
- Magazine Tube Feed In
- Gas Operated Bolt
- Single Trigger System
- Checkered Wood Stock And Forend
- Brass Bead Front Sight
- Manual Safety
- Black Anodized With Blued Barrel
- Auto Ejection
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Finish | Black Anodized |
| Stock | Checkered |
| Choke | IC, M, F |
| Weight | 7.3lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Black |
| Gun Model | 601 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 48.5in |
| Sights | Brass Bead |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |




Reviews
There are no reviews yet.