Overview
Charles Daly 635 Turkey Realtree APG 12ga 3.5in Semi Automatic Shotgun – 24in – The Charles Daly 635 Turkey Semi Automatic Shotgun with Maxi-Mag is for the hunter who demands the performance of a 3.5in magnum shot shell payload. It also features a chrome-lined chamber and bore along with an aluminum receiver and synthetic stock in Realtree AP Green. The 635 series comes with interchangeable Rem (Remington) threaded choke tubes.
- Rem Choke Thread MC-5X (2XXF, IC, M, F)
- Manual Safety
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3-1/2in |
| Capacity | 5+1 |
| Barrel Length | 24in |
| Finish | Realtree AP Green |
| Stock | Checkered |
| Choke | 2XXF, IC, M, F |
| Weight | 7.1lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Realtree AP Green |
| Gun Model | 635 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 45.6in |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |




Reviews
There are no reviews yet.