Overview
Charles Daly CA612 Realtree Max-5 12ga 3in Semi Automatic Shotgun – 28in – The CA612 features Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-5 with SK, IC, M, IM, And F chokes.
- Magazine Tube Feed In
- Inertia Driven Rotary Bolt
- Single Trigger System
- Checkered Synthetic Stock And Forend
- Manual Safety
- Auto Ejection
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 4+1 |
| Barrel Length | 28in |
| Finish | Realtree Max-5 |
| Stock | Checkered |
| Choke | SK, IC, M. IM. F |
| Weight | 7.2lbs |
| Action | Semi Automatic |
| Color | Realtree Max-5 |
| Gun Model | CA612 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 49.5in |
| Sights | Fixed Fiber Optic |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Synthetic |




Reviews
There are no reviews yet.