Overview
Charles Daly Triple Threat Blued 12 Gauge 3in Break Action Shotgun – 18.5in – The Triple Barrel shotgun has been configured as a home defense or survival shotgun called Triple Threat. It has a compact 18.5in barrel and a removable butt stock for easy storage or use as a pistol grip. This makes the Triple Threat portable, easy to maneuver in tight spaces and as potent as any shotgun around.
- Manual Safety
- Rem Choke Thread MC-5 (SK, IC, M, IM, F)
- Single Non-Selective Trigger System With Mechanical Reset
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 3 |
| Barrel Length | 18.5in |
| Lop | 14.5in |
| Finish | Blued |
| Stock | Removable Checkered Walnut |
| Choke | SK, IC, M, IM, F |
| Weight | 8.2lbs |
| Action | Break Action |
| Color | Brown |
| Gun Model | TRIPLE THREAT |
| Hand | Right |
| Overall Length | 35.5in |
| Product Line | Triple Threat |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |




Reviews
There are no reviews yet.