Overview
Charles Daly 214E Sporting Clays Silver/Walnut 12ga 3in Over Under Shotgun – 30in – The 214E Sporting Clays Over Under Shotgun is made to be functional and attractive. This shotgun features a beautifully finished receiver, a fine metal-to-wood fit, and smooth actions with interchangeable Rem (Remington) threaded choke tubes. The Sporting Clays model features extended chokes, secondary fiber optic sights, and an adjustable stock.
- Rem Choke Thread MC-5 (SK, IC, M, IM, F)
- Single-Selective Inertial Reset Trigger
Specifications
| Gauge | 12 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 30in |
| Finish | Silver |
| Stock | Adjustable, Checkered |
| Choke | SK, IC, M, IM, F |
| Weight | 7.6lbs |
| Action | Over Under |
| Color | Oiled Walnut |
| Gun Model | 214E |
| Hand | Right |
| Overall Length | 47.6in |
| Sights | Fixed Fiber Optic Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |




Reviews
There are no reviews yet.