Overview
Charles Daly 500 Side By Side Engraved Black/Walnut 410ga 3in Break Open Shotgun – 28in – The 500 Side By Side features Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-5 with SK, IC, M, IM, and F chokes.
- Manual Feed In
- Double Trigger System
- Checkered Walnut Stock And Forend
- Manual Safety
- Extractor
Specifications
| Gauge | 410 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 28in |
| Finish | Black |
| Stock | Checkered Stock And Forend |
| Choke | SK, IC, M, IM, F |
| Weight | 4.4lbs |
| Action | Side by Side |
| Color | Black |
| Gun Model | 500 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 43.25in |
| Sights | Brass Bead |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |




Reviews
There are no reviews yet.