Overview
Charles Daly 536 Silver/Walnut 410ga 3in Side by Side Shotgun – 26in – The Charles Daly 536 Side by Side Shotgun has excellent wood-to-metal fit of the walnut stock and silver receiver. These double-barrel, break action shotguns are in the classic side by side configuration with a single-selective resetting trigger. Barrels have interchangeable Beretta/Benelli Mobil threaded choke tubes.
- Beretta/Benelli Mobil Choke Thread MC-5 (SK, IC, M, IM, F)
- Silver Steel Receiver/Blued Steel Barrel
- Manual Safety
Specifications
| Gauge | 410 Gauge |
|---|---|
| Chamber | 3in |
| Capacity | 2 |
| Barrel Length | 26in |
| Finish | Silver |
| Stock | Hand Oiled Checkered Walnut |
| Choke | SK, IC, M, IM, F |
| Weight | 5.4lbs |
| Action | Side by Side |
| Color | Brown |
| Gun Model | 536 |
| Hand | Right |
| Overall Length | 43in |
| Product Line | 536 |
| Sights | Fixed Brass Bead Front |
| State Compliance | California Compliant Washington Compliant Colorado Compliant New York Compliant |
| Stock Material | Wood |




Reviews
There are no reviews yet.